ChannelDraw
Gianluca Costantini
Political Comics

طرح‌های روزانه کارتونیست ایتالیائی برای مهسا و اعتراضات مردم ایران و جنبش زن، زندگی، آزادی

– جانلوکا کنستانتینی به کیهان لندن می‌گوید: «من سال‌هاست که آنچه را در ایران می‌گذرد، دنبال می‌کنم و تا کنون ده‌ها طرح در رابطه با جنبش سبز و اعتراضات ۸۸، بازداشت فعالان مدنی و هنرمندان و یا اعدام در جمهوری اسلامی کشیده‌ام. امیدوارم بتوانم در آینده نزدیک این طرح‌ها را همراه با متنی به صورت کتاب منتشر کنم، کاری که در گذشته مثلا در مورد لیبی انجام دادم و مورد استقبال قرار گرفت. آنچه ما امروز در ایران شاهد آن هستیم بسیار مهم است و می‌تواند سرنوشت جدیدی را برای مردم این کشور که به وضوح می‌گویند رژیم جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند رقم بزند.»

احمد رأفت – یکی از سرشناس‌ترین طراحان و کارتونیست‌های ایتالیا این روز کار خود را بر آنچه در ایران می‌گذرد متمرکز کرده است. جانلوکا کنستانتینی که تا کنون بیش از ده کتاب با طرح‌هایش منتشر شده و آثارش در بیش از ۱۵ کشور به نمایش در آمده‌اند، بلافاصله پس از قتل مهسا (ژینا) امینی و آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی، هر روز یک طرح جدید ارائه داده است.

جانلوکا کنستانتینی که امروز ۵۰ سال دارد و در شهر راونا محل دفن دانته خالق «کمدی الهی» زندگی می‌کند، از ۲۰ سالگی طراحی کرده است. این طراح ایتالیایی به کیهان لندن می‌گوید «یکی از دوستان کرد مرا در جریان قتل مهسا (ژینا) امینی و جزئیات این جنایت را در اختیار من گذاشت و به همین خاطر اولین طرح من با رنگ‌های پرچم اقلیم کردستان عراق است. بعد از آن شروع کردم در شبکه‌های اجتماعی جنبشی را که با شعار زن، زندگی، آزادی به راه افتاده دنبال کنم و هر روز بر مبنای اخباری که دریافت می‌کنم طرحی را در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهم. طرح‌هایی که مورد استقبال قرار گرفتند. در رم یکی را به صورت نقاشی دیواری هنرمند دیگری ارائه داد و خیلی از پوسترهای تظاهرات این روزها نیز از طرح‌های من استفاده می‌کنند. بسیار خوشحالم که ایرانی‌ها در بسیاری از کشورها در روزهای گذشته طرح‌های مرا از شبکه‌های اجتماعی برداشتند، چاپ کردند و به دست گرفتند.»

جانلوکا کنستانتینی در ادامه گفتگو با کیهان لندن می‌افزاید «من سال‌هاست که آنچه را در ایران می‌گذرد، دنبال می‌کنم و تا کنون ده‌ها طرح در رابطه با جنبش سبز و اعتراضات ۸۸، بازداشت فعالان مدنی و هنرمندان و یا اعدام در جمهوری اسلامی کشیده‌ام. امیدوارم بتوانم در آینده نزدیک این طرح‌ها را همراه با متنی به صورت کتاب منتشر کنم، کاری که در گذشته مثلا در مورد لیبی انجام دادم و مورد استقبال قرار گرفت. آنچه ما امروز در ایران شاهد آن هستیم بسیار مهم است و می‌تواند سرنوشت جدیدی را برای مردم این کشور که به وضوح می‌گویند رژیم جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند رقم بزند.»

جانلوکا کنستانتینی در سال ۲۰۱۹ میلادی توانست جایزه «هنر و حقوق بشر» سازمان عفو بین‌الملل را به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه حقوق بشر به دست آورد. این هنرمند ایتالیائی در سال ۲۰۱۷ نیز کاندیدای دریافت جایزه «شهروند برتر اروپا» بود. Continue

Interviews / Iran

Political Comics

Newsletter

saving your data…