ChannelDraw
Gianluca Costantini
Reality / Press

‘Görsel düsünce seklimizi devrimcilestirelim’

İtalyalı aktivist-sanatçı Gianluca Costantini, karikatür ve çizimleriyle dünyanın dört bir köşesinde İnsan Hakları meselesini gündeme getiriyor, gözümüzün içine sokuyor. Türkiye dahil…

Önce BİA’da gördüm. Volga Kuşçuoğlu, G. Costantini ile güzel bir söyleşi yapmış. Sonra Gianluca’nın İnternet sitesine gittim. Çok zengin. Dünyanın herhangi bir ülkesinde temel hak ve özgürlükler çiğnenmişse, bir haksızlık yapılmış, özgürlük için mücadele eden insanlar bir şekilde mağdur edilmişse Gianluca olayla ilgilenmiş, araştırmış ve çizmiş. Tabi Türkiye, böyle sanatçılar için zengin bir hazine. Costantini, Brezilyalı karikatürist Carlos Latuff gibi işlemiş madeni.

Türkiye dosyasında, Selahattin Demirtaş’tan Osman Kavala’ya, Can Dündar’dan Zehra Doğan’a, Taner Kılıç’dan Ahmet Altan’a, Tahir Elçi’den Gezi’den Cizre’ye kadar mağdur ve mutsuz Türkiye’nin çeşitli portreleri var. Tabi bu konulara girince, yüce, kutsal ve kuş uçurmaz Türk devleti gerekli önlemleri alarak Gianluca’nın sosyal medya hesaplarından bazılarına, mahkeme kararıyla erişim yasağı getirmiş. Aleyhindeyse yasaklasa, senin olumsuzluklarını teşhir ediyorsa tutukla, çok da ısrar ederse öldür! Bizim…pardon Devletimizin bekası için! Bizim diyecektim, bizim için ‘’Devlet Uğruna Kurşun Atan Ya Yiyen De Şereflidir’’ dememiş miydi bir Başbakan.

1971 Ravenna doğumlu Gianluca, Gezi döneminde ziyaret ettiği Türkiye’ye devletin baskıları yüzünden bugün artık gelemiyor. O da bir tür sürgün.

Ragip Duran – Artı Gerçek

Turkey

Reality

Newsletter

saving your data…